Monday, July 4, 2011

Can I Make Sugar Cookies and Buttercream Frosting From Butter Powder?



Powdered Butter is one of the THRIVE products that I get the most questions about.  Both consultants and customers and interested in it but sometimes have problems.  I think that powdered butter is a good product.  It is one that I personally store in my food storage and I think that it can be a great product for most everyone who is building their food storage.  
Price Comparison:  Fresh Butter to Powdered Butter

Sum Up:  Buying powdered butter is significantly cheaper than buying fresh butter.
Form
Average retail price
Fresh Butter
1$3.854 per pound ( 2cups)
2THRIVE Powdered Butter
$2.1156 for 2 cups
1  Source:  The Bureau of Labor Statistics The US Consumer Price Index http://www.bls.gov/ro3/apmw.htm  May 2011 Midwest Prices
 2Source: http://www.shelfreliance.com  June 2011 Home Party Price List

What do I need to know about Powdered Butter? 


source: http://flic.kr/p/8HZ5rP
  • Butter Powder Shelf Life:  5 years sealed in the can, once it is open you have 9 months to use it.  Once open  butter powder does NOT need to be refrigerated.
  •  To use Butter Powder to make spreadable butter for your toast:    For 1 stick of butter (½ cup) :  Mix ½ cup powdered butter with 2 Tablespoons water. Stir well.
  • Try adding a pinch of salt or sugar to enhance the flavor.
  • When baking:  It takes longer for butter powder to “cream” (think about when you are making cookies and you cream the butter and sugar together)  Don’t give up it will cream, just keep mixing.
  •  When using butter powder to bake cookies:  I find that it is easier to get my cookies (or other baked goods) to have the correct texture if I add 1 Tablespoon vegetable oil to the dough.  It is not necessary but I prefer it that way.
  • If the recipe calls for butter to be “cut in” as it does in many biscuit recipes. Just stir the butter powder into the dry ingredients with a whisk then add the water to rehydrate with the wet ingredients.
  • To replace fresh butter in cooking follow this chart (not the instructions on the can) 

Amount of butter needed
Amount of Butter powder
Amount of water
½ c.
½ c.
1 T.
1 cup
1 cup
2 T cup
2 cups
2 cups
4 T cup










Recipe: Sugar Cookies 
Made from Butter Powder
                 
1 c. sugar
3/4 c. butter powder plus 2 tablespoons water
2 eggs
1/2 c. milk
1/2 tsp. salt
1/2 tsp. soda
1 tsp. baking powder
1/2 Tbsp. vanilla
1 Tbsp. nutmeg (optional)
3 to 4 flour

Preheat oven to 350 degrees.
Rehydrate butter powder by mixing butter powder and water together until it is creamy.  Cream  butter and sugar.  This will take longer than usual.  Keep creaming until the sugar and butter are well mixed and creamy, almost fluffy. 
Add eggs, milk, and vanilla, mix well. Add salt, soda, baking powder, and nutmeg, mixing well.  Add flour to make a soft dough.
 Spray work surface with cooking spray. Roll out and cut into shapes.  Bake on a cookies sheet lined with parchment.  Bake at 350° for 8 to 10 min. Do not over bake. Remove promptly from oven and cool.

Recipe: Butter Cream Frosting 
Made from Butter Powder
Yup Looks like frosting

½ cup butter powder plus 1 Tablespoon Water
¼ cup shortening
3 cups powdered sugar
2 Tablespoon corn syrup
2 teaspoon milk

Beat butter, water and shortening  with hand mixer until creamy. Gradually add powdered sugar. Beat until smooth. Add corn syrup and milk. Beat until smooth.
Other Recipes Using Powdered Butter: 
Biscuits and Honey Butter made with Butter Powder
Easy Cake Mix using Butter Powder
Magic Mix using Butter Powder

2 comments:

Jed and Kera said...

HI! I was just looking at this post and in your math I think you might have made a mistake. When you figured it up, you did this

So one serving equals: $25.39 / 48 servings = $0.5289 per serving which is 0.25 cup.
But a pound of butter is 2 cups of butter so to compare them straight across we need to know how 2 cups of powdered butter costs.
$0.5289 x 4 =. $2.1156 per pound.

the last step should have been multiplied by 8. Multiplying by 4 will only get 1 cup (or 1/2 pound). Bummer. I was so excited at first, but it's still a good price.
I LOVE your blog! Keep up your amazing work

Anonymous said...
This comment has been removed by a blog administrator.

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...